איך לבחור את הערכאה הנכונה – בית הדין הרבני או בית הדין לענייני משפחה?

ביחס למקובל בעולם, המורכבות המשפטית שעומדת בפני זוגות שמעוניינים להתגרש בישראל נחשבת לרבה במיוחד. בין היתר הדבר נובע מכך שישנם בו זמנית שני בתי משפט רלוונטיים – מצד אחד בית הדין הרבני ומצד שני בית המשפט לענייני משפחה. מערכת כפולה זו מציבה התלבטות ומבוכה רבה בפני אנשים שרוצים להתגרש. ההחלטה באיזו ערכאה לבחור צריכה להתבסס על שיקולים רציניים ובהחלט יש מקום להביא בחשבון את הנסיבות המיוחדות בכל מקרה ומקרה. 

שיקולים לבחירת בית הדין הרבני 

לבתי הדין הרבניים בישראל ישנה סמכות שיפוט נרחבת מאוד בענייני נישואין וגירושין (בין יהודים). בתי הדין הללו פועלים על פי ההלכה היהודית, באופן שצריך לעניין אנשים השוקלים להתגרש. על מנת שבני זוג ממוצא יהודי יוכלו להתגרש, עליהם להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני האזורי הרלוונטי לגביהם. רבנים שמנהלים את ההליך אינם מחויבים להיות עורכי דין, הם מנהלים את הליכי הגירושין על פי ההלכה ולכן מי שרוצה לתת עדיפות להיבטים הלכתיים, יעדיף לפנות לבית הדין הרבני.

חשוב לציין שגירושין בבתי הדין הרבניים יכולים להיות מרכיב משמעותי בחלק המסיים של ההליך. כלומר, ניתן לנהל משא ומתן ולהגיע להסכם גירושין, ורק לאחר מכן לערב בעניין את בית הדין הרבני. ככלל, אם מגיעים עם הסכם גירושין מוסדר זה יכול לפשט את התהליך, למנוע סכסוכים משפטיים ארוכים וטרדות רבות. אם ההסכם לא נוגד את ההלכה, הרי שבית הדין הרבני יאשר אל הסכם הגירושין כהליך פורמלי. חשוב להוסיף שיש המעריכים כי בית הדין הרבני נוטה להיטיב עם גברים ולהקשות על הנשים. אך למעשה, הדברים כיום מורכבים יותר מכך. 

שיקולים לבחירת בית הדין לענייני משפחה  

לבתי המשפט לענייני משפחה בישראל סמכות שיפוט נרחבת. על פי המקובל להניח, כאשר האישה היא היוזמת את הליך הגירושין, הרי שכדאי לה לפנות כמה שיותר מהר לבין המשפט לענייני משפחה. אכן, במקרים רבים נשים עשויות למצוא את בית המשפט לענייני משפחה נוח יותר. שופטי בית המשפט לענייני משפחה אינם מגבילים את עצמם להיבטים הלכתיים אלא נותנים פרשנות משפטית רחבה ששמה דגש על חשיבה מודרנית. אך כאמור, הדברים כיום קצת יותר מורכבים מזה. 

חשיבות היעוץ עם עורך דין 

לאור המורכבות משפטית בענייני גירושין, חשוב לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר. עורך דין לעניין משפחה יביא בחשבון את השיקולים השונים המונחים במקרה שלפניו.  חשוב לבחור עו”ד המתמחה בגירושין, שמיטיב להבין את אופי הסכסוך, מכיר את התחום של הסדרי ראיה, מזונות וכיוצא באלה. לכן, בעוד סוגיות כמו מרוץ הסמכויות עלולות להביך ולבלבל את מי שרוצה להתגרש, זה הזמן לשמוע מה יאמר עורך הדין שלכם. לייעוץ למתגרשים וכדי להבין בדיוק לאיזו ערכאה כדאי לכם לפנות – פנו לעו”ד אילן גבע.  

תחומים נוספים

פלילי

התחום הפלילי הוא התחום שזוכה להילה וליוקרה הגבוהה ביותר בתחום עריכת דין. מדובר בתחום שמרבה להגיע לכותרות בתקשורת, תחום שעוסק

קרא עוד »

אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לאדם או לקטין הוא אירוע שלרוב מתבצע בנסיבות מצערות. זהו מצב שבו אדם בוגר הופך ללא כשיר לדאוג

קרא עוד »

ירושה ועזבון

ענייני צוואה וירושה נוטים להידחק מתהליכי המחשבה של בני אדם. אלו הן מחשבות מעציבות ורבים  פשוט מעדיפים לא לעסוק במה 

קרא עוד »

גירושין

גירושים הם תהליך מורכב ורגשי שמוביל לשינויים מהותיים בחיים האישיים והמשפחתיים של הזוג המעורב. לצד המורכבות הרגשית והאישית יש צורך

קרא עוד »
  Call Now Button