אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לאדם או לקטין הוא אירוע שלרוב מתבצע בנסיבות מצערות. זהו מצב שבו אדם בוגר הופך ללא כשיר לדאוג לענייניו או קטין שהוריו כאפוטרופוסים טבעיים, אינם יכולים בנסיבות שונות למלא את התפקיד.

מינוי אפוטרופוס הוא הליך משפטי שנקבע על ידי בית משפט לענייני משפחה. אדם רשאי לבחור בתנאים מסוימים אפוטרופוס עבורו, אך הבקשה צריכה לקבל אישור של בית משפט או האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.  

מי יכול להיות אפוטרופוס?

ברמה העקרונית כל אדם בגיר יכול לשמש כאפוטרופוס, אולם העדפה הברורה היא לבני משפחה או לאדם שלגביו ידוע, שהאדם שמממנים לו אפוטרופוס ביקש אותו לתפקיד בעת הצורך. במקרה שאין כאלו, בית המשפט יינטה למנות בעל רשות לתפקיד (עו”ד) או לגוף העוסק במתן שירותי אפוטרופסות.

 סמכויות אפוטרופוס לגוף ולרכוש

נהוג לחלק את אחריות וסמכויות האפוטרופוס לענייני גוף ורכוש.

ענייני גוף – הם החלטות הנוגעות לבריאות ולגוף עצמו, כולל טיפול רפואי ומקום מגורים

ענייני רכוש – הם החלטות הנוגעות לעניינים כספיים ורכוש.

בית המשפט יכול לקבוע מינוי אפוטרופוס לאחד מהעניינים או לשניהם יחד. ניתן לקבוע גם אדם אחד לעניין גוף ואדם אחר לענייני רכוש.

המצבים השכיחים ביותר בהם ממנים אפוטרופוס הם:

מעל גיל 18

=       *כאשר אדם אינו במצב נפשי ומנטלי תקין ועל כן אינו מסוגל לקבל החלטות רציונליות והגיוניות ביחס לגופו או רכושו.

=       *כאשר אדם נמצא במצב של תרדמת ואין יכולת לדעת מה רצונו ביחס לענייניו שכרגע ללא טיפול.

מתחת לגיל 18

=       *כאשר אין הורים בסביבה (נטישה, פטירה, חוסר רצון הורי)

=       *כאשר ההורים מהווים סיכון לקטין ואינם כשירים לטפל בו

משרד עו”ד אילן גבע מציע שירות ליווי וייעוץ לכל מי שבוחנים או בודקים צורך במינוי אפוטרופוס. השירות כולל הסברים מקיפים על ההשלכות  והמשמעויות לגבי האדם שממנים לו אפוטרופוס ולגבי האדם המתמנה לאפוטרופוס.  

מה זה אפוטרופוס הכללי או הראשי?

זהו אגף במשרד המשפטים המפקח על מספר תחומים ביניהם הליכי חדלות פירעון (כונס), פיקוח על אפוטרופסות ועיזבונות וכן על ענייני ירושה.  כל אפוטרופוס ממונה, מחויב בהגשת דוח שנתי (נקרא פרטה) לאפוטרופוס הכללי, על הפעולות שביצע במיוחד סביב ענייני הרכוש עבור האדם לו הוא אחראי.

מה עושה עו”ד לענייני אפוטרופסות?

לרוב התפקיד העיקרי הוא לייעץ ולייצג הליכי בקשה לאפוטרופסות בבית משפט. במקרים מסוימים בית המשפט יכול למנות עו”ד כאפוטרופוס חיצוני שאינו מבני המשפחה וללא כל עניין ואינטרס היכול לדאוג לעניינים ללא משוא פנים.

עו”ד יכול להגיש בקשות ולייצג אפוטרופוסים בבית משפט סביב פעולות הקשורות לתפקידם המצריכות את אישור בית המשפט, לדוגמא מכירת נכס של האדם עליו הם ממונים או הוצאתו מהארץ.

עו”ד לענייני אפוטרופסות יכול לייצג אדם המבקש לערער על כך שמונה לו אפוטרופוס ומעוניין להסיר את המינוי.

מתן הוראות מקדימות וקביעת ייפוי כוח

מדובר בשתי אפשרויות יחסיות חדשות בתחום האפוטרופסות והן למעשה מאפשרות לאנשים לקבוע מראש הנחיות בסוגיות שונות ואף קביעה מי יוכל לקבל ייפוי כוח לייצג אותם, במידה והם הופכים לבעלי חוסר כשירות באופן זמני או קבוע.

הסמכויות סביב החלטות אלו הן פחותות מאשר סמכות של אפוטרופוס מלא, אולם, הם נותנות לאנשים אפשרות לתכנן ולקבוע מראש מי ומה ייעשה ביחס אליהם ורכושם במקרה שיהיה צורך בכך.

שתי פעולות אלו צריכות להיעשות בפני בעל רשות, לרוב עורך דין ולהיות מופקדות במשרד האפוטרופוס הכללי.

סיכום

מינוי אפוטרופוס וכתוצאה מכך גם קבלת סמכויות אפוטרופוס לגוף ולרכוש הן פעולה בעלת אחריות רבה, למעשה זהו אדם אחד שהופך אחראי לאדם אחר.

תהליכי מינוי אפוטרופוס והאחריות והמשמעויות הנלוות הן משהו שיש לדעת את הדעת עליו מראש ומומלץ לעשות זאת באמצעות התייעצות עם עו”ד לענייני אפוטרופסות.

תחומים נוספים

פלילי

התחום הפלילי הוא התחום שזוכה להילה וליוקרה הגבוהה ביותר בתחום עריכת דין. מדובר בתחום שמרבה להגיע לכותרות בתקשורת, תחום שעוסק

קרא עוד »

ירושה ועזבון

ענייני צוואה וירושה נוטים להידחק מתהליכי המחשבה של בני אדם. אלו הן מחשבות מעציבות ורבים  פשוט מעדיפים לא לעסוק במה 

קרא עוד »

גירושין

גירושים הם תהליך מורכב ורגשי שמוביל לשינויים מהותיים בחיים האישיים והמשפחתיים של הזוג המעורב. לצד המורכבות הרגשית והאישית יש צורך

קרא עוד »

דיני משפחה

תחום דיני משפחה דיני משפחה הם ענף משפטי העוסק במעמד האישי של אדם במסגרת המשפחה. הדינים בוחנים בין היתר את

קרא עוד »
  Call Now Button