הסכמי ממון – חשוב וכדאי לדעת עליהם

כשזה נוגע לתכנון האישי ולתכנון הפיננסי, הסכמי ממון הם אחד הכלים היותר חשובים בשני התחומים הללו, הן בקרב זוגות נשואים בישראל, והן בקרב כאלה שלא נישאו (ידועים בציבור). הסכם ממון, המשמש כחוזה משפטי לכל דבר, נועד להסדיר ולמסד את ההסדרים הכלכליים בין בני הזוג, בהתאם להעדפות ולצרכים שלהם. 

הסכם הממון יתייחס הן לנכסים שנצברו טרם תקופת החיים המשותפים, הן לאלו אשר נצברו במהלך החיים המשותפים ואפילו לנכסים עתידיים שעדיין לא קיימים והצדדים יצברו במהלך החיים המשותפים, ובאופן הזה קובע כמעין מסגרת לחלוקת רכוש במקרה של גירושין, או פרידה. 

כדי שיקבל את תוקפו המשפטי, על הסכם ממון לפני נישואין להיות מאושר לפחות על ידי נוטריון, ולאחר נישואי הצדדים, על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. 

באילו נסיבות מומלץ לערוך הסכם ממון

עריכת הסכם ממון נדרשת בכמה נסיבות. כאשר בני זוג שוקלים להינשא, בין אם מדובר בנישואים בפעם הראשונה ובין אם לאו, נדרשים, לא אחת, קווים מנחים להסדרת ענייני הרכוש שלהם. הדבר רלוונטי במיוחד כאשר מדובר בנכסים משמעותיים, כמו דירה אן עסק שנרכשו לפני תחילת הקשר, או כאשר למי מן מהצדדים יש ילדים ממערכת יחסים קודמת. 

עריכת הסכם כזה מומלצת גם במקרים בהם מעוניינים בני הזוג להתאים את הסדר חלוקת הרכוש ביניהם לפי העדפות אישיות ולא בהכרח בהתאם לחוק יחסי ממון, ובייחוד כשעולה הצורך בהגדרה מחודשת וחלוקה התואמת במדויק לצרכים ולרצונות.

הסכמי ממון בין זוגות נשואים וידועים בציבור – ההבדלים

בין אם מדובר בזוג נשוי ובין אם הזוג לא נשוי (ידוע בציבור), הסכם הממון ישמש לחלוקת נכסי הצדדים ביניהם במקרה של פרידה או גירושין. 

יחד עם זאת, ישנו הבדל בולט אחד בין שני ההסכמים, הנוגע לדרישות החוק ואישורו של ההסכם עצמו. בעוד שהסכם ממון לזוג נשוי חייב לקבל תוקף משפטי בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, הסכם ממון בין ידועים בציבור אינו מחויב על פי החוק לעבור אישור בהתאם לאותו הליך וניתן לאשרו ע”י נוטריון. אולם, ולמרות ההבחנה זו, מומלץ גם לזוגות ידועים בציבור לקבל את אישור בית המשפט להסכמי הממון שלהם. הבחירה באישור בית המשפט מוסיפה נדבך נוסף של לגיטימציה ומבטיחה שההסכם יעבור בדיקה של הגינות ושוויוניות. ניצול בית המשפט ככלי בתהליך זה לא רק מעניק חותמת אישור רשמית אלא גם מחזק את האמינות והאכיפה של ההסכם הזה.

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין בתחום כדי לערוך הסכם כזה?

סיוע של עורך דין הסכם ממון, המתמחה בדיני משפחה, הוא הכרחי למניעת אי הבנות עתידיות, ספקות ובעיות אפשרויות שיכולות לצוץ בשלב כלשהו, ובעיקר במקרה של פרידה או גירושין. עורך דין מנוסה וותיק בתחום, כמו עו”ד אילן גבע, מבטיח שההסכם נערך בצורה מדויקת, ולא מותיר מקום לעמימות, הוא הכתובת הנכונה. גישה כזו לא רק שומרת על האינטרסים של הצדדים המעורבים, אלא גם ממזערת את הסבירות לסיבוכים הנובעים מהסכמים שנוסחו בצורה גרועה. זקוקים לסיוע משפטי לצורך עריכת הסכם ממון? צרו קשר.

נשמח לעמוד לרשותכם. 

תחומים נוספים

פלילי

התחום הפלילי הוא התחום שזוכה להילה וליוקרה הגבוהה ביותר בתחום עריכת דין. מדובר בתחום שמרבה להגיע לכותרות בתקשורת, תחום שעוסק

קרא עוד »

אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לאדם או לקטין הוא אירוע שלרוב מתבצע בנסיבות מצערות. זהו מצב שבו אדם בוגר הופך ללא כשיר לדאוג

קרא עוד »

ירושה ועזבון

ענייני צוואה וירושה נוטים להידחק מתהליכי המחשבה של בני אדם. אלו הן מחשבות מעציבות ורבים  פשוט מעדיפים לא לעסוק במה 

קרא עוד »

גירושין

גירושים הם תהליך מורכב ורגשי שמוביל לשינויים מהותיים בחיים האישיים והמשפחתיים של הזוג המעורב. לצד המורכבות הרגשית והאישית יש צורך

קרא עוד »
  Call Now Button