ירושה ועזבון

ענייני צוואה וירושה נוטים להידחק מתהליכי המחשבה של בני אדם. אלו הן מחשבות מעציבות ורבים  פשוט מעדיפים לא לעסוק במה  שיקרה לאחר שהם כבר לא יהיו.

לצערנו, בתי המשפט לענייני משפחה מלאים במאבקים משפטיים ולעיתים גם מכוערים, הקורעים משפחות בעקבות מאבק על ירושה או על קיומה של צוואה.

דיני ירושה ועיזבון הם רחבים ונותנים מענה להסדרת העניינים של לאחר המוות. בכדי לעשות זאת בצורה שתוודא תקפות של צוואה, מומלץ לבצע זאת דרך עורך דין.

תחומים מרכזיים בעיסוק של עורך דין ירושה וצוואה

=       ייעוץ, הפקה וכתיבת צוואות

=        אימות צוואות בבית משפט

=       ייעוץ וטיפול בתהליכי ירושה (יישום, מחלוקות, ייצוג בבית משפט)

=       ייעוץ לגבי סוגיות מיסוי סביב נכסים ורכוש בעקבות ירושה (בארץ ובחו”ל, רכוש משותף וכדומה)

=       מינוי כנאמן לניהול צוואה (בסיטואציות נדרשות)

 מדובר בסדרה של סוגיות שיש לגביהם חוקים, כללים והלכות פסוקות המצביעות על החשיבות הרבה שבפנייה למומחה כמו עורך דין לענייני צוואה וירושה, שידע לייעץ, להנחות ולייצג בצורה מקצועית ויסודית את הלקוח.

צוואה  אל מול ירושה על פי דין

צוואה היא הנחייה מקדימה של אדם טרם פטירתו כיצד הוא מבקש שענייניו ורכושו ינוהלו לאחר מותו. צוואה הינה מסמך שכל עוד נעשה בהתאם לכללי החוק, תהיה קבילה והיא מבטלת את חוקי הירושה על פי דין.

ירושה על פי דין היא החוק ההמגדיר את מנגנון תהליך הירושה, סדר היורשים ואת אופן חלוקת הרכוש והנכסים של האדם, כל עוד לא השאיר אחריו צוואה תקפה.  

יתרונות בכתיבת צוואה

=       יצירת ביטחון לקרובי המשפחה ומניעת מחלוקות פנימיות

=       רצון לשנות את חלוקת הרכוש גם ליורשים שאינם יורשים טבעיים בני משפחה

משרד עו”ד אילן גבע, מציע שירות ברגישות הנדרשת לנושא כמו הכנת צוואה, לאנשים המבקשים להסדיר את ענייניהם לאחר מותם.

מחלוקות ירושה וצוואה

מציאות החיים מלמדת, כי לעיתים קרובות (הרבה יותר ממה שניתן לשער), פורצות מחלוקות בין בני משפחה לגבי צוואה בטענה כי אינה נכונה, כי נעשתה תחת לחץ וטענות נוספות שתכליתן לבטלה ולבקש שהירושה תתנהל על פי דין. במקרים כאלו, המחלוקת עוברת להתנהלות בבית משפט לענייני משפחה להחלטת בית משפט.

משרד עו”ד אילן גבע, בעל ניסיון רב בתחום דיני ירושה ועיזבון, מציע ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים משפטיים סביב ענייני ירושה וצוואה.  

דרכי כתיבת צוואה

ישנם מספר דרכים לכתוב צוואה לכל אחת מאפיינים משלה:

1.     כתיבת צוואה בכתב – כל אדם רשאי לכתוב את צוואתו בכתב ידו (לא מודפסת) וחתומה בחתימתו המוכרת.  היתרון בצוואה זו שאין בה עלות נלווית להכנתה. אולם, מכיוון שאין לגביה עדים, היא נחשבת לפחות חזקה מבחינת היכולת של אחד הצדדים לטעון לאי אמינותה.   

2.     כתיבת צוואה בנוכחות עדים – צוואה זו יכולה להיכתב על ידי מי שאינו המצווה בעבור המצווה ואף להיות מודפסת, אך החתימה עליה היא בכתב יד המצווה (על כל דף) בנוכחות של עדים בגירים וכשירים.  לצוואה זו ניתן לצרף חוות דעת רפואית למועד החתימה המעידה על כשרות מנטלית של המצווה, ניתן גם לבצע תיעוד וידיאו שלה בכדי שהאמינות שלה תהיה יציבה יותר. לצוואה זו יש חסרונות סביב זיכרון של עדים או זמינותם בעת הצורך.

3.     כתיבת צוואה בפני רשות – זו צוואה המכינים באמצעות עורך דין לענייני צוואה וירושה או באמצעות נוטריון. צוואה באמצעות גורם רשות, נחשבת לצוואה חזקה שקשה מאד להפריכה.

סיכום

למרות שפטירה היא נושא שקשה לאנשים לעסוק בו, מומלץ למרות הקושי לתת לו התייחסות.

החיים יימשכו אחרי כל אחד מאיתנו ויש לכל אדם את הזכות לבקש בקשות אחרונות ולקבוע כיצד יתנהלו ענייני רכושו. במיוחד הדבר תקף, במצבים שניתן לשער מראש כי לאחר הפטירה עלולה להתפתח אי הסכמה וסכסוך משפחתי.

תחומים נוספים

פלילי

התחום הפלילי הוא התחום שזוכה להילה וליוקרה הגבוהה ביותר בתחום עריכת דין. מדובר בתחום שמרבה להגיע לכותרות בתקשורת, תחום שעוסק

קרא עוד »

אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לאדם או לקטין הוא אירוע שלרוב מתבצע בנסיבות מצערות. זהו מצב שבו אדם בוגר הופך ללא כשיר לדאוג

קרא עוד »

גירושין

גירושים הם תהליך מורכב ורגשי שמוביל לשינויים מהותיים בחיים האישיים והמשפחתיים של הזוג המעורב. לצד המורכבות הרגשית והאישית יש צורך

קרא עוד »

דיני משפחה

תחום דיני משפחה דיני משפחה הם ענף משפטי העוסק במעמד האישי של אדם במסגרת המשפחה. הדינים בוחנים בין היתר את

קרא עוד »
  Call Now Button