מה הם מזונות ילדים

אחד הדברים שמאפיינים את מרבית החברות המערביות המודרניות זו העובדה שהרבה מאוד ילדים חיים במשפחות יחידניות או שהם גדלים להורים גרושים. מבחינה סטטיסטית הצפי הוא שמתוך כל 3 זוגות נשואים בישראל, זוג אחד צפוי להתגרש. כאשר זוג עם ילדים מחליט להיפרד, בדרך כלל הסוגייה הכי משמעותית שתעמוד על הפרק היא שאלת המשמורת שממנה גם נגזרת שאלת ‘מזונות הילדים’. 

מה הם בכלל ‘מזונות ילדים’?

הרעיון העומד בקביעת ‘מזונות ילדים’ הוא שברגע שתא משפחתי מתפרק (או, שמראש, הילד בא לעולם שלא במסגרת תא משפחתי), האחריות ‘המשפחתית’ כלפי הילד מתפצלת בין ההורים. ההנחה היא שמשום שלכל אחד מההורים יכולות השתכרות שונות ושנטל הטיפול בילד, לא בהכרח מתחלק באופן שווה בין ההורים, צריך לבנות מנגנון פיצוי שיפצה את ההורה שנטל הטיפול השוטף בילד גדול יותר. זה מחזיר אותנו לשאלת המשמורת. 

כאשר המשמורת על הילדים משותפת, על פניו, אין צורך במזונות, משום שהרעיון במשמורת משותפת הוא שזמני השהייה של הילד בחזקת כל הורה שווים, ומכאן גם ההוצאות של ההורים מתחלקות באופן שווה ואין צורך במנגנון כלכלי שיפצה ויאזן ביניהם. בפועל זה לא תמיד המצב.

מזונות ילדים במשמורת משותפת

כאמור, במקרה של משמורת משותפת, הטיפול בילדים וההוצאות השוטפות הכרוכות עמו, מתחלקים באופן שווה. לכן, נקודת המוצא היא שאין חובת מזונות אוטומטית במשמורת משותפת. אחרי שזה נאמר, בחיים מאוד קשה למצוא שוויון אמיתי ומאחר שנקודת הייחוס היא התקופה בה היה קיים תא משפחתי אחד, ופעמים רבות הפירוק שלו מייצר אי שוויון כלכלי בין ההורים. דוגמה רווחת היא שבמסגרת התא המשפחתי, רק אחד מההורים היה המפרנס (או המפרנס העיקרי) ואילו ההורה השני דאג לאחזקת הבית והטיפול בילדים. במקרים כאלה בית המשפט עשוי לפסוק מזונות ילדים גם במשמורת משותפת. 

בנוסף, עד גיל 6 (בהתאם למסורת היהודית) מקובל שהאב משלם מזונות גם במשמורת משותפת בלי קשר לפערי ההשתכרות בין ההורים. 

מזונות ילדים במשמורת מלאה

במקרים בהם זמן השהות העיקרי  והמשמעותי של הילד  אינו מתחלק באופן שווה ועיקר נטל הטיפול (וההוצאות השותפות) בילד מונח לפתחו של הורה אחד (מה שבעבר כונה ‘משמורת מלאה’), חובת המזונות העקרונית היא על ההורה השני. לזה כמובן צריך להוסיף משתנים ספציפיים של ההורים (כמו תנאי השתכרות, רכוש, מצב בראותי ועוד). חשוב לציין שבשונה מהעבר, לא מדובר בסוגיה מגדרית. משנת 2017 ההלכה המשפטית יוצאת מנקודת הנחה שמלבד במה שנקרא ‘חזקת הגיל הרך’, המגדר של ההורים אינו רלוונטי בקביעת זמני השהות של הקטין עם הוריו (ומכאן גם בחבות המזונות). מאחר שבעולם המודרני יש הרבה מאוד משפחות בהן דווקא האישה היא המפרנס העיקרי. לכן, היום הסוגייה נבחנת באופן פרטני.

בכל מקרה של דיון על זמני שהות ומשמרת משותפת, בין אם הכוונה היא להגיע להסדרי ראיה בין ההורים בהסכמה וברוח טוב, ובין אם עומד על הפרק מאבק משפטי לקביעת זמני השהות, ההמלצה היא להיעזר בליווי של עורך דין לענייני משפחה.

למידע נוסף על מזונות ילדים אתם מוזמנים לפנות אל עו”ד אילן גבע, עורך דין מומחה לדיני משפחה.

תחומים נוספים

פלילי

התחום הפלילי הוא התחום שזוכה להילה וליוקרה הגבוהה ביותר בתחום עריכת דין. מדובר בתחום שמרבה להגיע לכותרות בתקשורת, תחום שעוסק

קרא עוד »

אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לאדם או לקטין הוא אירוע שלרוב מתבצע בנסיבות מצערות. זהו מצב שבו אדם בוגר הופך ללא כשיר לדאוג

קרא עוד »

ירושה ועזבון

ענייני צוואה וירושה נוטים להידחק מתהליכי המחשבה של בני אדם. אלו הן מחשבות מעציבות ורבים  פשוט מעדיפים לא לעסוק במה 

קרא עוד »

גירושין

גירושים הם תהליך מורכב ורגשי שמוביל לשינויים מהותיים בחיים האישיים והמשפחתיים של הזוג המעורב. לצד המורכבות הרגשית והאישית יש צורך

קרא עוד »
  Call Now Button