מזונות ילדים – לא מה שחשבתם

התחום של מזונות ילדים בישראל השתנה מאוד לאורך השנים. המצב כיום מאוד שונה מכפי שהיה בעבר, באופן שמשפיע על כל מי שמתגרש, נשים וגברים גם יחד. אחד ההיבטים שכדאי להביא בחשבון, הוא שגובה המזונות מושפע במידה רבה מגיל הילדים. כמו כן, יש משמעות לסוגיות כמו סוג המשמורת וחלוקת זמני השהות של הילדים עם הוריהם (מה שבעבר נהגו לכנות “הסדרי ראיה”). להלן כמה דברים חשובים בנושא, שכדאי לדעת. 

מזונות ילדים לקבוצות גיל שונות

מזונות הילדים בישראל נקבעים במידה רבה על פי גיל הילד. עבור ילדים עד גיל 6, על האבות מוטלת חובה מוחלטת לספק את כל צרכיהם, גם אם אמצעיהם הכלכליים מוגבלים. סכום התמיכה המינימלי נע בדרך כלל בין 1,500 ל-1,700 ₪ לילד, בתוספת עלויות של חינוך וכן תוספת בגין הוצאות משק הבית השונות שנוגעות בילד. 

עבור ילדים בגילאים בוגרים יותר, סכומי המזונות להם הילד זקוק עולים ל-2,250 ₪. חובת האב עדיין קיימת לעניין תשלום מזונות, אולם הציפייה שהאם תשתתף יותר בהוצאות ויש משמעות לרמת ההכנסה של שני ההורים. על פי המקובל כיום בשדה המשפט, הציפייה היא משני ההורים לתרום בהתאם ליכולותיהם ולצרכי הילד. כאשר הילד מגיע לגיל 18 או מתחיל את שירותו צבאי, סכום המזונות על פי רוב יורד במידה ניכרת. 

מסגרת משפטית וסמכות שיפוט

במסגרת מערכת המשפט הישראלית, מתאפשר לדון בתביעות מזונות ילדים בבתי משפט לענייני משפחה (על פי הדין האזרחי) או לפנות לבית הדין הרבני. בבית הדין הרבני יש התייחסות משמעותית יותר להלכה היהודית. 

בתי הדין הרבניים אמנם קובעים סכומי מזונות ילדים הנמוכים באופן משמעותי מבתי המשפט, ברם, בהתאם להלכה היהודית, תשלום המזונות מושת אך ורק על האבות, בהתאם לחלוקת זמני השהות של הילדים אצל ההורים.

התפתחויות אחרונות בדיני מזונות ילדים

גישה פורצת דרך במשפט הישראלי הדגישה את הצורך במתן קדימות משמעותית לגבי משמורת משותפת. גישה זו הולמת את התפתחות הנורמות החברתיות, שדוגלות ביותר שוויון. 

בית המשפט נוטה כיום לפרשנות המכירה בחובה מוסרית שווה של שני ההורים לפרנס את ילדיהם, בהתחשב במשמורת המשותפת ובהכנסות ההורים. החלטה זו מגלמת שינוי משמעותי לעבר שוויון מגדרי בחובות מזונות ילדים ביחס למה שהיה נהוג בעבר. 

אכיפה למתחמקים ממזונות

במקרים בהם לא משולמים מזונות הילדים, יש מענה מסוים שניתן על ידי מוסדות המדינה. במקרים מסויימים המוסד לביטוח לאומי ייכנס לתמונה ויספק תמיכה ולו חלקית של מזונות הילדים. לאחר מכן ניתן לתבוע פיצוי מההורה שאינו עומד בדרישות המטלות של חובת מזונות. החוק עשוי אף לנקוט אמצעים למניעת יציאתם מהארץ של אנשים בעלי חובות במזונות ילדים שטרם שולמו. 

לקראת גירושין חייבים לדעת את כל התמונה. לייעוץ משפטי בנושא מזונות, הסדרי ראייה ומשמורת, מוזמנים לפנות לעו”ד אילן גבע.

תחומים נוספים

פלילי

התחום הפלילי הוא התחום שזוכה להילה וליוקרה הגבוהה ביותר בתחום עריכת דין. מדובר בתחום שמרבה להגיע לכותרות בתקשורת, תחום שעוסק

קרא עוד »

אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לאדם או לקטין הוא אירוע שלרוב מתבצע בנסיבות מצערות. זהו מצב שבו אדם בוגר הופך ללא כשיר לדאוג

קרא עוד »

ירושה ועזבון

ענייני צוואה וירושה נוטים להידחק מתהליכי המחשבה של בני אדם. אלו הן מחשבות מעציבות ורבים  פשוט מעדיפים לא לעסוק במה 

קרא עוד »

גירושין

גירושים הם תהליך מורכב ורגשי שמוביל לשינויים מהותיים בחיים האישיים והמשפחתיים של הזוג המעורב. לצד המורכבות הרגשית והאישית יש צורך

קרא עוד »
  Call Now Button