מזונות ילדים

כיצד נקבעים מזונות ילדים?

יש לכך מספר פרמטרים. החל מהשתכרות האב והאם, מספר הילדים המשותפים ועד הוצאות החינוך – היבטים אלו ואחרים ישפיעו על דמי המזונות שיש לשלם. הליכי גירושין הם אינם פשוטים כלל וכלל – במיוחד כאשר מעורבים בכך ילדים. עם זאת, חשיבותו של הסכם הוגן הינו משמעותי לכל הצדדים כמו גם לאיכות חייהם של ילדינו היקרים מכל. כדי להגיע אל עמק השווה, מומלץ לפנות אל משרד עורכי דין אילן גבע. משרד זה, בבעלותו של עו”ד אילן גבע ובניהולו, עוסק בדיני גירושין, משפחה ואף צוואות וירושות. כל זאת, תוך מומחיות, מקצועיות ויחס אישי ומכבד.
מידע חשוב על מזונות ילדיםכולנו מתחתנים מתוך האמונה כי זוגיות זו תימשך לנצח. אכן, אנו מחפשים אחר הפרטנר המתאים אשר ילווה ויתמוך בנו לאורך השנים – בבריאות ובחולי. עם זאת, השנים עושות את שלהן כאשר השחיקה והמיאוס עושים את שלהם – ומובילים לכדי פרידה. כאשר הפרידה הופכת לסופית ובני הזוג מביעים רצון להתגרש, חשוב לעשות בכבוד. וזאת, בייחוד כאשר מעורבים בכך ילדים.
בבואכם להתחיל בהליך הגירושין, יהיה עליכם לדון במספר נקודות חשובות, כאשר אחת מהן נוגעת אל מזונות ילדים. על פי החוק הישראלי, על ההורים לשאת בהוצאות השוטפות הנוגעות לגידול הילדים ומחייתם. עם זאת, כאשר ההורים נפרדים ואינם גרים יחדיו, על אחד מההורים לשלם מזונות להורה המחזיק במשמורת על הילדים.
דמי המזונות לילדים נקבעים לפי מספר היבטים מרכזיים, הכוללים בין היתר את הצרכים ההכרחיים לצד צרכים אחרים אותם נושאים ההורים יחדיו. נדגיש כי בארץ, האב יישא בתשלום הצרכים ההכרחיים כל עוד ילדיו טרם הגיעו לגיל 15. וזאת, כאשר תשלום יתר הצרכים יתבצע באופן שווה בין האב לאם.
מזונות ילדים – לשים את הילדים לנגד עינינולאורכו של הליך הגירושין, על שני הצדדים להתנהל בכבוד, תוך ראיית טובתם של הילדים המשותפים. בפועל, המציאות מציגה בפנינו מצב אחר לחלוטין כאשר זוגות רבים מתגרשים בקושי רב. כדי לקבל את הסיוע המשפטי המדויק, כמו גם לשים את הילדים במרכז, יש ליצור קשר בהקדם עם משרד עורכי דין אילן גבע.

מזונות ילדים

כל ילד זכאי במזונות

כידוע, כל ילד זכאי למזונות מהוריו, וכן גם במידה וההורים אינם נשואים זה לזה. במקרה בו אבי הילד נשוי לאישה אחרת שאיננה אמו, וגם במקרה בו האב אינו יודע על קיומו, חלה החובה למתן מזונות לילדים. הגורם אשר מוסמך לדון בענייני מזונות ילדים בארץ הוא בית הדין לענייני משפחה, אלא אם ההורים הביעו הסכמתם שבית הדין הרבני יפסוק בענייני מזונות ילדים.

קביעת גובה מזונות ילדים

לרוב, נקבע גובה המזונות על פי צרכיו של הילד ועל פי היכולות של הוריו. כאשר מדובר בילדים בהם שני הוריהם יהודיים, חל עליהם הדין העברי לפיו, האב הוא זה שנושא בצרכים ההכרחיים. קרי: תשלום ההוצאות ההכרחיות (מזון, ביגוד והנעלה, חלק מהוצאות החינוך וחלק מהוצאות הדיור) של הילדים בהגיעם לגיל 15.

במקרים בהם מדובר בילדים בין הגילאים 15-18, החיוב במתן תשלום מזונות לילדים חל על שני ההורים בהתאם לרמת הכנסותיהם. לתביעת המזונות שמוגשת לבית דין לענייני משפחה, חובה לצרף טופס הנקרא טופס הוצאת פרטים בתביעת מזונות. לטופס זה יש לצרף את תלושי המשכורת של השנה האחרונה, וכן לפרט את כל הנכסים וההתחייבויות הקיימים (רכב, גודל דירה ועוד).

במקרים בהם משכורת האב לאחר הניכויים נמוכה, בית המשפט בודק מהו גובה המשכורת בניכוי תשלומי חובה בלבד (מס הכנסה וביטוח לאומי), בלי לקחת בחשבון תשלומי פנסיה, חסכונות, קופות גמל ועוד.

עד איזה גיל משלמים מזונות?

מזונות ילדים ניתנים עד הגיע הילד לגיל 18. בנוסף, לבית המשפט לענייני משפחה ניתנת הזכות לחייב את האב בתשלום מזונות ילדים מעל גיל 18 (בזמן שירות צבאי ולימודים גבוהים), כאשר גובה התשלום במצב זה עומד על כשליש מסכום המזונות הכולל ששולם עד כה.

משרד עו”ד אילן גבע עומד לשירותכם ונותן מענה מקצועי בכל התחומים הנוגעים לגירושין: מזונות אישה, מזונות ילדים, הסדרי האחריות ההורית (משמורת ילדים), הסדרי השהות של הילדים עם הוריהם (הסדרי ראיה), איזון המשאבים בין בני הזוג וכו’. המשרד מלווה באופן אישי כל לקוח ודואג למתן מענה מידי לכל שאלה והתייעצות. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

מזונות ילדים

​​​​​​​​הפחתת מזונות ילדיםניתן לבקש הפחתת מזונות במקרים בהם נוצרו נסיבות חדשות ומהותיות; שינויים שנוצרו מאז קביעת ההסכם האחרון. כאשר בעל ואישה מחליטים להתגרש, עליהם להתמודד עם מגוון החלטות כאשר דמי המזונות הם חלק בלתי נפרד מכך – במקרים בהם ישנם ילדים משותפים. עם זאת, גם אם שני הצדדים הגיעו להסכמה בנוגע להיבט זה, המציאות מביאה עמה שינויים רבים – ובהתאם לכך גם אופי נשיאת הנטל הכלכלי. פוטנציאל ההשתכרות של אחד מההורים פחת עם השנים? נסיבות חייו של האב השתנו? כך או כך, מומלץ לפנות אל משרד עורכי דין אילן גבע ולקבל ייעוץ מקצועי ואיכותי.
להגיש בקשה של הפחתת מזונותרבים מאתנו חווים קשיים יום-יומיים; אתגרים מקצועיים ואישיים כאחד עמם עלינו להתמודד. כאשר מדובר בבעיות בתחום המשפחה – יש לכך השפעה על מצב רוחנו. הרי כאשר לאחד מבני משפחתנו קשה, אנו מיד ניקח זאת ללב. במקביל לכל זאת, ישנם דברים אשר הם מעבר ליכולותינו. כמו מה למשל? הנסיבות השונות המובילות לכדי בקשה להפחתת מזונות.
כידוע, לרבים מאתנו פתיחה בהליכי גירושין הם לא עניין של מה בכך והם דורשים מאתנו משאבים רבים – רגשיים וכלכליים כאחד. לאורכו של הליך זה, אנו נדרשים להגיע להחלטות רבות, כאשר מזונות לילדים הם חלק בלתי נפרד מכך. עם זאת, ככל שחולפות השנים מרגע ההסכם – נסיבות החיים משתנות. ובין אם מדובר בנישואים שניים של האב, הרעה בתנאי העסקתו או בריאותו – יש ביכולתו של האב הנושא בנטל התשלום לדרוש בהפחתה שלו.
הנסיבות להגשת בקשה להפחתת מזונותבין אם מדובר בשינוי לרעה במצבו הבריאותי של ההורה, הולדתם של ילדים נוספים או שמא מדובר בניכור הורי, ישנן סיבות רבות בגינן ניתן להגיש בקשה להפחתת המזונות. מעוניינים להגיש בקשה להפחתה בתשלום זה? כדי לבצע זאת כהלכה, כל שעליכם לעשות הוא ליצור קשר עם משרד עורכי דין אילן גבע.

מזונות ילדים

הפחתת מזונות ילדים מעל גיל 6הפחתת מזונות ילדים מעל גיל 6, בית המשפט קבע – שני ההורים יישאו בנטלעד לא מזמן, כאשר זוג התגרש, העול של מזונות הילדים נפל אוטומטית ובאופן בלעדי, על הגבר במשפחה.
זה היה נכון עד יולי 2017, אז, ביהמ”ש העליון קיבל החלטה שחוללה מהפכה בכל הקשור לתשלומי מזונות הילדים וחוקי המשחק שונו – כיום האחריות לתשלום מזונות קטינים מעל לגיל 6 שנים חלה על שני ההורים.
הלכה למעשה, יכולים להיות מקרים בהם הנטל יחולק בין שני בני הזוג ואפילו מקרים בהם האם תשלם מזונות ילדים לאב, וזאת כאשר גובה הכנסותיה של האם גבוה מגובה הכנסותיו של האב ו/או כאשר זמני השהות של הילדים אצל הצדדים הם כאלו שהילדים נמצאים אצל האב יותר מאשר הם נמצאים אצל האם.
כשבית המשפט ניגש לבחון את גובה דמי המזונות, הוא בוחן כמה גורמים.
העיקריים שבהם הם:

  • גילאי הילדים.
  • גובה שכרם של שני ההורים.
  • זמני השהות של הילדים אצל כל אחד מהצדדים.

פועל יוצא משיקולים אלו, במקרים בהם האם מרוויחה יותר מהאב, וזמני השהות של הילדים אצל ההורים הם שוויוניים או אפילו נוטים לטובת האב יתכנו מצבים בהם האם תשלם לאב מזונות ילדים.

האם תתאפשר חלוקת הנטל מחדש באופן שוויוני יותר?לאור ההלכה הפסוקה הנ”ל, נשאלת השאלה האם יכולים אבות גרושים אשר התגרשו בעבר והיום נדרשים לשאת ברוב נטל מזונות הילדים בעצמם לפתוח מחדש את הסכם הגירושין ולהשיג חלוקה שווינית יותר של הנטל.
שינוי נסיבות מהותי ובלתי צפויעל מנת לפתוח מחדש את נושא המזונות, נדרש בעבר מההורה, להוכיח לבית המשפט כי מאז שניתן פסה”ד למזונות, מצבו הכלכלי השתנה לרעה, ואז ורק אז היה בית המשפט מוכן לדון בשאלת שינוי דמי המזונות.
כיום, בעקבות פסיקתה של הלכת בע”מ 919/15, בית המשפט הנמיך את הדרישה לשינוי נסיבות מהותי, ומוכן לפתוח את הדלת לאבות רבים שפסה”ד הקודם למזונות עשה להם עוול, ובבתי המשפט לענייני משפחה כבר ניתנים פסקי דין המחלקים את נטל המזונות באופו שוויוני יותר מבעבר.
לכן, אין תשובה חד משמעית לשאלה אם ניתן להשיג הפחתת מזונות ילדים מעל גיל 6. יש לבחון כל מקרה לגופו ולנקוט בדרך הפעולה המתאימה ביותר לנסיבות, כזו שתשיג תוצאה מיטבית מהר ככל שניתן. חשוב מאוד לפנות אל עורך דין לענייני משפחה אשר לו ניסיון מוכח בטיפול במקרים דומים לשלכם.
למשרדנו ניסיון רב ומוכח בטיפול בתיקי גירושין. ומאז בית המשפט העליון שינה את ההלכה הנוהגת וקבע כי אחריות שני ההורים למזונות הקטינים מעל גיל 6 שווה, משרדנו הגיש כמה וכמה תביעות להפחתת מזונות בהצלחות לא מבוטלות. באמתחתנו, ניסיון רב שבכוחו להבטיח השגת התוצאה הטובה ביותר עבורכם. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל עניין הקשור בגירושין, כולל בירור האפשרות להשיג הפחתת מזונות ילדים.

מזונות ילדים

תביעת מזונות
תביעת מזונות ילדים ואישה תוגש לבית המשפט – תוך הגשתם של מספר עותקים של כתב התביעה. כמו כן, על כתב התביעה לציין את שמותיהם של התובעים, הסכום של דמי המזונות ועוד. מעוניינים גם אתם להגיש תביעה זו? ברצונכם שהאב יישא בחובותיו כלפי הילדים? כל שעליכם לעשות הוא לפנות אל משרד עורכי דין אילן גבע. לצד תביעת המזונות, תחומי העיסוק של משרד זה נוגעים אל חלוקת רכוש, הסדרי ראייה לילדים ועוד. כל זאת, במקצועיות, יעילות והרגישות הדרושים לביצוע העבודה.
תביעת מזונות לילדיםפרידה מבן או בת הזוג היא כואבת, מורכבת ומאתגרת. הרי התחתנו עם בני זוג אלו מתוך אהבה ואמונה כי מערכת היחסים תשרוד. עם זאת, השנים עושות את שלהן כאשר רבים מאתנו מתרחקים רגשית יותר ויותר מהפרטנרים שלנו. כאשר עולה בנו המחשבה להתגרש – מדובר בשלב מורכב ביותר. כמו כן, יש לנהל הליך זה תוך שמירה על כבודם של כל המעורבים בדבר – בייחוד כאשר מעורבים בכך ילדים.
בהתאם, כדי לשמור על איכות חייהם של הילדים גם לאחר הגירושין, על ההורים לחלק את הנטל הכלכלי כראוי. כלומר, החל משליחתם למערכת החינוך ועד האכלתם כנדרש, אין ספק שגידול ילדים משמש כנטל כלכלי. חוששים שההורה השני איננו מעביר את הכספים הדרושים? במצב זה יש להגיש תביעת מזונות לילדים.
לאור העובדה שמדובר במשימה מורכבת הדורשת ידע, הבנה ורגישות גבוהה, יש לפנות אל עורך דין המתמחה בדיני משפחה. החל מפגישת הייעוץ הראשונית ועד ביצוע אסטרטגיית הפעולה – עבודה זו תתנהל שלב אחר שלב במקצועיות הדרושה.
לנהל את התביעה על הצד הטוב ביותרהחוק הישראלי קובע כי כאשר הורים אינם חיים יחדיו, על ההורה שאיננו מחזיק במשמורת על הילדים לשלם מזונות. וזאת, כאשר גובה המזונות יקבע בהתאם לפערי השכר של ההורים וכן הלאה. כדי להגיש את כתב התביעה כהלכה, מומלץ ליצור קשר עם משרד עורכי דין אילן גבע.

תחומים נוספים

פלילי

התחום הפלילי הוא התחום שזוכה להילה וליוקרה הגבוהה ביותר בתחום עריכת דין. מדובר בתחום שמרבה להגיע לכותרות בתקשורת, תחום שעוסק

קרא עוד »

אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לאדם או לקטין הוא אירוע שלרוב מתבצע בנסיבות מצערות. זהו מצב שבו אדם בוגר הופך ללא כשיר לדאוג

קרא עוד »

ירושה ועזבון

ענייני צוואה וירושה נוטים להידחק מתהליכי המחשבה של בני אדם. אלו הן מחשבות מעציבות ורבים  פשוט מעדיפים לא לעסוק במה 

קרא עוד »

גירושין

גירושים הם תהליך מורכב ורגשי שמוביל לשינויים מהותיים בחיים האישיים והמשפחתיים של הזוג המעורב. לצד המורכבות הרגשית והאישית יש צורך

קרא עוד »
  Call Now Button