מתי אפשר להחריג רכוש מתוך הרכוש המשותף

לחוק יחסי הממון משמעות רבה בקביעת חלוקת הרכוש, בפרט בעת גירושין. החוק הוותיק משפיע באופן מהותי על זוגות שנישאו בעשרות השנים האחרונות. החוק מגדיר חלוקה שווה של הנכסים ברגע שפוקעים הנישואין, בין אם בדרך של גירושין ובין אם בגלל פטירת בן זוג. הנכסים שמחולקים כוללים נדל”ן, כספים, זכויות פנסיוניות ועוד. עם זאת, חוק זה מפרט גם החרגות, כגון נכסים שנרכשו לפני הנישואין, נכסים שהתקבלו במתנה או בירושה במהלך הנישואין, ונכסים שהוחרגו במפורש בהסכם ממון.

נסיבות מיוחדות ואיזון משאבים

במצבים מסוימים ניתן להפעיל כללים מסוימים על אף המוגדר בחוק היבש, לעניין חלוקת נכסים ורכוש משותף. לדוגמא, כאשר הנסיבות כוללות דברים יוצאי דופן, אלימות במשפחה, הפעלת סחיטה כדי להסכים לגירושין, או כאשר נמצא כי בן הזוג תרם באופן משמעותי להשבחת נכס, הרי שבית המשפט עשוי להתיר החרגות לכאן ולכאן. בית המשפט רשאי להורות על הסדר איזון משאבים במקרים אלה, בדרך כלל לאחר הגירושין. 

בנוסף, לבית המשפט סמכויות מיוחדות להחריג נכסים מסוימים מהחלוקה או לשנות את מועד הערכת שווי הנכסים, במיוחד במקרים בהם צד אחד מנסה להסתיר נכסים או להעריך נכסים בחסר, כדי להשפיע על החלוקה באופן בלתי הוגן. נסיבות מיוחדות כאלה ואחרות צריכות להילקח בחשבון. זה היבט מאוד משמעותי עבור אנשים העוברים גירושין, שכן החלטות בתי המשפט יכולים להפתיע אם לא נערכים מראש ולא לוקחים אותם בחשבון. אך חשוב להביא בחשבון את ההיערכות בצורה של הסכם ממון כפי שנסביר מיד. 

החרגת נכסים מתוך הרכוש המשותף בהסכם ממון 

מכיוון שבית המשפט כיום נוטה לכלול את כלל הרכוש כרכוש משותף, לאחר נישואין או בעקבות חיים משותפים, צריך לתת ביטוי ברור ומוסכם לכל רצון אחר. הדרך הטובה ביותר לכך היא בעריכת הסכם ממון או הסכם טרום נישואין. כאשר מגיעים להסכמות והדברים ידועים מלכתחילה, הרי שמדובר בהסכמה חופשית בין שני הצדדים, בין הבעל לאישה, בין האישה לבעלה. 

אך חשוב לציין כי במקרים של גירושין, עשויים להיווצר תנאים מיוחדים או נסיבות מיוחדות. למשל מקרים בהם לאחד מבני הזוג יש נכסים נסתרים שהועלמו בשלב כזה או אחר מידיעת בן הזוג ולא הוזכרו בהסכם הממון. עקב כך, מורכבות התחום הזה הן בעריכת הסכמי ממון והן בעריכת הסכמי גירושין, מחייבת פנייה לגורם מקצועי לפי הצורך. 

עורך דין אילן גבע – ליווי מומחה

הסכמי ממון, רכוש משותף, החרגות רכוש והסדרי גירושין עם חלוקת רכוש – לקבלת ליווי מקצועי בנושאים אלה ואחרים, עו”ד אילן גבע לשירותכם. אלה נושאים מורכבים ומאתגרים, גם רגשית וגם כלכלית. אילן גבע, עורך דין מנוסה לענייני משפחה וגירושין, מבין את נבכי התחום ומחויב ללוות אתכם במקצועיות וברגישות המתחייבים. בין אם אתם עומדים לפני גירושין ובין אם אתם צריכים הסכם קדם נישואין או הסכם ממון, הניסיון של אילן גבע יכול לפשט את התמונה עבורכם. תחומים נוספים

פלילי

התחום הפלילי הוא התחום שזוכה להילה וליוקרה הגבוהה ביותר בתחום עריכת דין. מדובר בתחום שמרבה להגיע לכותרות בתקשורת, תחום שעוסק

קרא עוד »

אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לאדם או לקטין הוא אירוע שלרוב מתבצע בנסיבות מצערות. זהו מצב שבו אדם בוגר הופך ללא כשיר לדאוג

קרא עוד »

ירושה ועזבון

ענייני צוואה וירושה נוטים להידחק מתהליכי המחשבה של בני אדם. אלו הן מחשבות מעציבות ורבים  פשוט מעדיפים לא לעסוק במה 

קרא עוד »

גירושין

גירושים הם תהליך מורכב ורגשי שמוביל לשינויים מהותיים בחיים האישיים והמשפחתיים של הזוג המעורב. לצד המורכבות הרגשית והאישית יש צורך

קרא עוד »
  Call Now Button